Skip to content

417 13th Ave

Newark, NJ 07103

Built 2008

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 19, 2008

Property Information

Block1795
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,036
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,500
14%
Improvement Value:$156,200
86%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,872+2.0%
2024$6,737-0.2%
2023$6,747-1.7%
2022$6,867+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft3,036DeedBook 12126, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$156,160
DeedBook 6234, Page 641