Skip to content

285 S 11th St

Newark, NJ 07103

Built 1930

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 21, 2012

Property Information

Block1795
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
10%
Improvement Value:$244,300
90%
Total Assessment$270,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,291+2.0%
2024$10,088-0.2%
2023$10,104-1.7%
2022$10,283+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft5,400DeedBook 12407, Page 7208

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 12221, Page 4467

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 6017, Page 437

Property Sale

Sale
$143,100
DeedBook 5855, Page 717

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 5766, Page 563

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5417, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1930