Skip to content

294-296 S 11th St

Newark, NJ 07103

Built 1920

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block1796
Lot62
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,358
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
17%
Improvement Value:$132,100
83%
Total Assessment$159,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,062+2.0%
2024$5,942-0.2%
2023$5,952-1.7%
2022$6,057+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft4,358DeedBook 20221, Page 1196

Property Built

Built

Year Built: 1920