Skip to content

200-202 2nd St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 20, 2011

Property Information

Block1911
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,346
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,100
8%
Improvement Value:$93,100
92%
Total Assessment$101,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,849-49.2%
2024$7,575-0.2%
2023$7,587-1.7%
2022$7,722+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft4,346DeedBook 12346, Page 8749

Property Sale

Sale
$50,100
DeedBook 12310, Page 6419

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6095, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1920