Skip to content

378 S 19th St

Newark, NJ 07103

Built 1924

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 17, 2005

Property Information

Block1791
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,368
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,100
15%
Improvement Value:$131,600
85%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,883+2.0%
2024$5,767-0.2%
2023$5,777-1.7%
2022$5,879+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft4,368DeedBook 6291, Page 611

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 6252, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1924