Skip to content

36-54 Rector St

Newark, NJ 07102

Vacant Land

Last Sale Price
$2,750,000
Last Sale Date
Jun 25, 2014

Property Information

Block17
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,010,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$1,010,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,410+2.0%
2024$37,653-0.2%
2023$37,713-1.7%
2022$38,380+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,750,000

To:

DeedBook 12507, Page 8249

Property Sale

Sale
$2,750,000

From:

To:

DeedBook 12459, Page 2512Recorded9/25/2013