Skip to content

8-12 Park Pl

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block17
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description10SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,200,000
96%
Improvement Value:$50,000
4%
Total Assessment$1,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,538+2.0%
2024$46,600-89.0%
2023$424,970-49.2%
2022$836,000+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$9,335,000
DeedBook 5069, Page 716

Property Sale

Sale
$5,200,000
DeedBook 4899, Page 785