Skip to content

106 S 6th St

Newark, NJ 07107

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block1807
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,822
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
8%
Improvement Value:$412,600
92%
Total Assessment$446,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$17,633+1035.2%
2023$1,553-1.7%
2022$1,581+1.0%
2021$1,565+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023