Skip to content

173 S 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2003

Property Information

Block1813
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,845
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
17%
Improvement Value:$149,500
83%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,876+2.0%
2024$6,740-0.2%
2023$6,751-1.7%
2022$6,870+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$320,947
DeedBook 5970, Page 3

Property Sale

Sale
$320,947
DeedBook 5357, Page 71

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4924, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1915