Skip to content

118 11th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 15, 2023

Property Information

Block1814
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class27
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,317
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,900
23%
Improvement Value:$90,200
77%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,396+2.0%
2024$3,329-0.2%
2023$3,334-1.7%
2022$3,393+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,317DeedBook 20240, Page 691

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 6092, Page 378

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5945, Page 426

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 5873, Page 95

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5590, Page 325

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4962, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1907