Skip to content

182 S 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block1825
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,974
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
17%
Improvement Value:$154,100
83%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,051+2.0%
2024$6,912+26.4%
2023$5,467-1.7%
2022$5,563+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,974DeedBook 20220, Page 28326

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12030, Page 6250

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5738, Page 73

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5438, Page 829

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 4851, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1910