Skip to content

322 S 20th St

Newark, NJ 07103

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 17, 2023

Property Information

Block1794
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,734
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
22%
Improvement Value:$74,100
78%
Total Assessment$95,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,628+2.0%
2024$3,557-0.2%
2023$3,562-1.7%
2022$3,625+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,734DeedBook 20230, Page 6528

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 6193, Page 472

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 5089, Page 565

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 5089, Page 565

Property Sale

Sale
$15,134
DeedBook 4763, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1920