Skip to content

123-125 11th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1922

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Nov 12, 1993

Property Information

Block1825
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description2.5SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,936
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,800
9%
Improvement Value:$129,700
91%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,419+2.0%
2024$5,312-0.2%
2023$5,321-1.7%
2022$5,415+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft3,936DeedBook 5287, Page 218

Property Sale

Sale
$39,900
DeedBook 4945, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1922