Skip to content

534 Central Ave

Newark, NJ 07107

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block1827
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
25%
Improvement Value:$88,400
75%
Total Assessment$117,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,457+2.0%
2024$4,369-0.2%
2023$4,376-1.7%
2022$4,454+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 20221, Page 973

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5310, Page 785