Skip to content

105 S 8th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 8, 2015

Property Information

Block1828
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,781
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
29%
Improvement Value:$76,600
71%
Total Assessment$107,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,103+2.0%
2024$4,023-0.2%
2023$4,029-1.7%
2022$4,100+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,781DeedBook 12549, Page 5147

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 6005, Page 738

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5952, Page 229

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5596, Page 374

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5143, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1915