Skip to content

17-21 1st St

Newark, NJ 07104

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,550,000
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block1839
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,526+2.0%
2024$4,436-0.2%
2023$4,443-1.7%
2022$4,522+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$1,550,000
DeedBook 20220, Page 39580Recorded4/19/2022

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 5926, Page 11