Skip to content

378 Central AveNewark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Oct 29, 2024

Property Information

Block1839
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage623
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,100
43%
Improvement Value:$52,800
57%
Total Assessment$91,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,495+2.0%
2024$3,426-0.2%
2023$3,432-1.7%
2022$3,492-28.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,000,000

To:

Sq Ft623DeedBook 20240, Page 66278

Property Sale

Sale
$5,700
DeedBook 4904, Page 644