Skip to content

13 Fairmount AveNewark, NJ 07107

Last Sale Date
Aug 10, 2012

Property Information

Block1843
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$40,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$822+3.7%
2013$792+4.7%
2012$757+16.1%
2011$652+5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 6395, Page 518