Skip to content

3-7 Fairmount AveNewark, NJ 07107

Vacant Land

Last Sale Price
$5,158
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block1843
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$98,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,746+2.0%
2024$3,672+86.6%
2023$1,968+0.0%
2022$1,968+294.4%
Property History

Property Sale

Sale
$5,158

To:

DeedBook 20210, Page 98891

Property Sale

Sale
$17,250

Property Sale

Sale
$17,250