Skip to content

381- Central Ave

Newark, NJ 07103

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 2018

Property Information

Block1845
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,048
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
7%
Improvement Value:$213,700
93%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,777+2.0%
2024$8,604-0.2%
2023$8,618+48.2%
2022$5,814+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft3,048DeedBook 20170, Page 62477Recorded7/19/2017

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 6271, Page 82

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5692, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1897