Skip to content

413 Central AveNewark, NJ 07107

Commercial
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 26, 2023

Property Information

Block1846
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,900
25%
Improvement Value:$139,100
75%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,036+2.0%
2024$6,897-0.2%
2023$6,908-1.7%
2022$7,030-9.7%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-002931-26

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open