Skip to content

529 Central Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block1856
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
18%
Improvement Value:$154,700
82%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,176+2.0%
2024$7,035-0.2%
2023$7,046-14.2%
2022$8,208+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 20220, Page 20046

Property Sale

Sale
$37,600
DeedBook 20201, Page 17549Recorded11/24/2020

Property Sale

Sale
$37,600
DeedBook 20201, Page 17549

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5004, Page 643