Skip to content

299 Sussex Ave

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2001

Property Information

Block1884
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,200
24%
Improvement Value:$140,000
76%
Total Assessment$184,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,005+2.0%
2024$6,867-0.2%
2023$6,878-1.7%
2022$7,000+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5493, Page 698

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5059, Page 907

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4967, Page 113