Skip to content

35-37 5th St

Newark, NJ 07107

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block1849
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,272
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,800
8%
Improvement Value:$254,800
92%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,519+2.0%
2024$10,312-0.2%
2023$10,328-1.7%
2022$10,511+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 12483, Page 9004

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$130,944
DeedBook 6110, Page 942