Skip to content

33- 5th St

Newark, NJ 07107

Public Property

Last Sale Price
$19,600
Last Sale Date
Oct 1, 2001

Property Information

Block1849
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$18,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2003$1,397+0.3%
2002$1,393+1.4%
2001$1,374+1.0%
2000$1,360+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$19,600

To:

DeedBook 5065, Page 706

Property Sale

Sale
$19,600
DeedBook 5065, Page 706