Skip to content

31 N 6th StNewark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 14, 2014

Property Information

Block1850
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,200
16%
Improvement Value:$92,900
84%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,225+2.0%
2024$4,142-0.2%
2023$4,148-1.7%
2022$4,222+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,768DeedBook 12487, Page 4535

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 12264, Page 7354

Property Built

Built

Year Built: 1915