Skip to content

176 Dickerson St

Newark, NJ 07107

Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block1850
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$14,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$493+6.7%
2016$462+5.0%
2015$440-53.0%
2014$935+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,944
DeedBook 6110, Page 942