Skip to content

30 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block1852
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,370
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
12%
Improvement Value:$157,200
88%
Total Assessment$178,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777+2.0%
2024$6,643-0.2%
2023$6,654-1.7%
2022$6,772+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,584DeedBook 20171, Page 1745Recorded11/21/2017

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6095, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5925, Page 520