Skip to content

41 S 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2025

Property Information

Block1856
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,444
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
12%
Improvement Value:$160,400
88%
Total Assessment$181,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,910+2.0%
2024$6,774-0.2%
2023$6,785-1.7%
2022$6,905+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1907