Skip to content

99 S 10th St

Newark, NJ 07107

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block1857
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,871
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
12%
Improvement Value:$366,100
88%
Total Assessment$416,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,824+748.9%
2024$1,864+134.4%
2023$795-1.7%
2022$809+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 20230, Page 27128Recorded5/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 20211, Page 26770Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 12089, Page 8276

Property Sale

Sale
$5,000

Property Sale

Sale
$5,000

Property Sale

Sale
$5,000