Skip to content

128 S 11th St

Newark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$22,560
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block1857
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class10
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
77%
Improvement Value:$6,700
23%
Total Assessment$29,500

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$2,216+5.7%
1997$2,096+1.3%
1996$2,070+0.2%
1995$2,065+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$22,560

To:

DeedBook 20240, Page 570