Skip to content

3 Prospect Row

Newark, NJ 07105

Built 1880

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block185
Lot122
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,104
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,100
21%
Improvement Value:$166,400
79%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,967+2.0%
2024$7,810-0.2%
2023$7,823-1.7%
2022$7,961+81.2%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft2,104DeedBook 20230, Page 37234

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 20190, Page 22820Recorded3/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1880