Skip to content

9 Merchant St

Newark, NJ 07105

Built 1887

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 28, 2019

Property Information

Block1993
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2S.F.3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
21%
Improvement Value:$229,700
79%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,055+2.0%
2024$10,837-0.2%
2023$10,855+28.0%
2022$8,482+29.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,312DeedBook 20190, Page 87897

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 20180, Page 48392Recorded6/5/2018

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 20170, Page 73567Recorded8/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1887