Skip to content

104 Union St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 6, 2022

Property Information

Block185
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,591
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,500
37%
Improvement Value:$66,200
63%
Total Assessment$105,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,020+2.0%
2024$3,941-0.2%
2023$3,947-1.7%
2022$4,017+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,591DeedBook 20220, Page 45366

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 20220, Page 45366Recorded5/6/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1897