Skip to content

38 Schalk St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block2469
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,900
21%
Improvement Value:$254,800
79%
Total Assessment$322,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,272+2.0%
2024$12,030+90.8%
2023$6,307-1.7%
2022$6,418+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,800DeedBook 20250, Page 25527

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,600DeedBook 20210, Page 18446Recorded2/18/2021

Property Sale

Sale
$224,700

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 20200, Page 68522Recorded7/24/2020

Property Sale

Sale
$338,000
DeedBook 6149, Page 586

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5218, Page 71

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5050, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1900