Skip to content

114-116 S 14th St

Newark, NJ 07106

Apartment

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jan 27, 2021

Property Information

Block1860
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
25%
Improvement Value:$355,100
75%
Total Assessment$475,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,068+2.0%
2024$17,712+72.4%
2023$10,272-1.7%
2022$10,454+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 20210, Page 18011

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 12439, Page 5065

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 12348, Page 1305

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6308, Page 291

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5730, Page 640