Skip to content

137 N 11th St

Newark, NJ 07107

Apartment

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 19, 1994

Property Information

Block1927
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
29%
Improvement Value:$293,700
71%
Total Assessment$413,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,733+2.0%
2024$15,423-0.2%
2023$15,448-1.7%
2022$15,721+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

DeedBook 5335, Page 653

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5090, Page 811

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4824, Page 509