Skip to content

118 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 1880

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jan 30, 2018

Property Information

Block1924
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
26%
Improvement Value:$40,700
74%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,092+2.0%
2024$2,050-22.1%
2023$2,632-1.7%
2022$2,679+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,495DeedBook 20180, Page 12061

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 12299, Page 7591

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12014, Page 6447

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6345, Page 396

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 5821, Page 87

Property Sale

Sale
$6,100
DeedBook 4524, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1880