Skip to content

116 N 13th St

Newark, NJ 07107

Built 1880

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jan 30, 2018

Property Information

Block1924
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page25

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,495
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,300
26%
Improvement Value:$40,700
74%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,092+2.0%
2024$2,050-23.1%
2023$2,666-1.7%
2022$2,713+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,495DeedBook 20180, Page 14433

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6390, Page 321

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 5827, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1880