Skip to content

98 S 14th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block1866
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
44%
Improvement Value:$18,000
56%
Total Assessment$32,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,217+2.0%
2024$1,193-0.2%
2023$1,195-1.7%
2022$1,216-62.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 20190, Page 10255

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 4739, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1900