Skip to content

36 S 12th St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 9, 2023

Property Information

Block1868
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class43
Description3SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,031
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,000
18%
Improvement Value:$87,000
82%
Total Assessment$106,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,031+2.0%
2024$3,952-0.2%
2023$3,958-1.7%
2022$4,028+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$306,667
Sq Ft2,031DeedBook 20230, Page 19328Recorded3/28/2023

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5885, Page 380

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5476, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1910