Skip to content

167 S 7th St

Newark, NJ 07103

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2019

Property Information

Block1799
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,155
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
13%
Improvement Value:$178,700
87%
Total Assessment$205,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,796+2.0%
2024$7,642+43.1%
2023$5,340-1.7%
2022$5,434+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft2,155DeedBook 20160, Page 30715Recorded4/11/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,155DeedBook 20160, Page 13394Recorded2/17/2016

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5847, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1910