Skip to content

65 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1890

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Mar 25, 2020

Property Information

Block1875
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,942
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
17%
Improvement Value:$107,100
83%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,883+2.0%
2024$4,787-0.2%
2023$4,794-1.7%
2022$4,879+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft3,942DeedBook 20200, Page 33744

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft2,252DeedBook 20180, Page 88985Recorded10/15/2018

Property Sale

Sale
$33,000

From:

To:

Sq Ft2,252DeedBook 20170, Page 35326Recorded4/24/2017

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft2,252DeedBook 20170, Page 35341Recorded4/24/2017

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5069, Page 587

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5069, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1890