Skip to content

112 9th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1897

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 11, 2006

Property Information

Block1861
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class27
Description2SB1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,100
23%
Improvement Value:$55,900
77%
Total Assessment$73,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,776+2.0%
2024$2,721-0.2%
2023$2,726-1.7%
2022$2,774+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,244DeedBook 6380, Page 680

Property Sale

Sale
$57,500
DeedBook 6216, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1897