Skip to content

334 Sussex Ave

Newark, NJ 07107

Built 2020
Other Exempt

Last Sale Price
$527,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block1876
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,444
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,000
5%
Improvement Value:$373,500
95%
Total Assessment$394,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$798+1.0%
2021$790+1.8%
2020$776+3.7%
2019$748+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$527,000

To:

Sq Ft3,444DeedBook 20201, Page 21580

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

DeedBook 20200, Page 12075Recorded1/31/2020

Property Sale

Sale
$4,250
DeedBook 5121, Page 112