Skip to content

80 4th St

Newark, NJ 07107

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2009

Property Information

Block1876
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,753
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,800
12%
Improvement Value:$161,400
88%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+2.0%
2024$6,830-0.2%
2023$6,841-1.7%
2022$6,962+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12126, Page 258

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5847, Page 886

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5505, Page 561

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5236, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1915