Skip to content

46- 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Apr 13, 2020

Property Information

Block1877
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
8%
Improvement Value:$216,800
92%
Total Assessment$235,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+2.0%
2024$8,776-0.2%
2023$8,790+48.8%
2022$5,905+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,900

To:

Sq Ft2,800DeedBook 20200, Page 39663

Property Sale

Sale
$81,000

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 20160, Page 3057Recorded1/12/2016

Property Sale

Sale
$152,556

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 12557, Page 8611Recorded6/4/2015

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5936, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1920