Skip to content

46 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block1877
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,500
9%
Improvement Value:$186,100
91%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,781+2.0%
2024$7,627+31.4%
2023$5,803-1.7%
2022$5,905+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft2,800DeedBook 20211, Page 15873

Property Sale

Sale
$129,143
DeedBook 5933, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1920