Skip to content

56 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2021

Property Information

Block1877
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,832
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
11%
Improvement Value:$176,400
89%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,500+2.0%
2024$7,352-0.2%
2023$7,363-1.7%
2022$7,494+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft3,888DeedBook 20210, Page 44750Recorded4/12/2021

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 6017, Page 116

Property Sale

Sale
$29,100
DeedBook 5582, Page 820

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4964, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1910