Skip to content

40 3rd StNewark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Price
$130,100
Last Sale Date
Jul 6, 2010

Property Information

Block1877
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
12%
Improvement Value:$132,000
88%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,477+2.1%
2024$5,364-0.2%
2023$5,373-1.8%
2022$5,473+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$130,100

To:

Sq Ft2,800DeedBook 12262, Page 3966

Property Sale

Sale
$129,143
DeedBook 5941, Page 480

Property Built

Built

Year Built: 1920